IoT pasaulyje kalbame apie į mokslinę fantastiką panašių skaitmeninių dvynių ateitį ir beveik momentinį duomenų perdavimą. Visi jie yra nuostabūs savaime, tačiau šeimoms, susiduriančioms su iššūkiu leisti šildyti namus žiemą, arba įmonėms, kurios stengiasi neatsilikti nuo komunalinių paslaugų kainų, šios technologijos atrodo nereikšmingos. Bendras vaizdas – klimato kaita ir jos šešėlis tarp rinkų ir sektorių – atrodo ne toks aktualus.
Tačiau šios technologijos yra ypač svarbios šioms šeimoms tiek artimiausioje, tiek tolimoje ateityje. Akivaizdu, kad energetikos sektorius turi paspartinti savo žaidimą, kad ateityje išvengtų energetikos krizių, o didžioji to dalis yra daiktų interneto sprendimų, kurie ne tik pagerina energijos vartojimo efektyvumą, bet ir sukuria 100% tvarumo saugos tinklą, kūrimas ir įgyvendinimas. Turėdami tai omenyje, pažvelkime į dabartinius skaičius ir pažiūrėkime, kur juda pramonė.
Pradėkime nuo pagrindų. Pasaulinis energijos poreikis 2022 m. iki šiol išaugo 3,4 % – mažiau nei apskaičiuoti 3 %. Panašus augimo tempas tikimasi ir 2023 m., o bendra tendencija yra energijos paklausos lėtėjimas. Nepaisant pandemijos, 2021 m. metiniai atsinaujinančios energijos pajėgumai išaugo 6 proc., o 2022 m. turėtų padidėti 8 proc. Kitaip tariant, paklausa lėtėja, o pajėgumai auga. Kalbant apie finansinę pusę, energijos rinka 2020 m. buvo įvertinta 168,57 mlrd. USD, o iki 2026 m. ji turėtų pasiekti 298,26 mlrd. USD – 10 proc. CAGR. Šiame diapazone keli veiksniai stums ir trauks rinką. Pandemija jau stipriai paveikė juos, o perėjimas prie atsinaujinančių gamtos išteklių, tokių kaip saulės ir vėjo energija, ir toliau muša metinius rekordus ir nukreipia vyriausybės lėšas nuo naftos ir anglies bei infrastruktūros plėtros, siekiant toliau didinti atsinaujinančios energijos pajėgumus.
IoT energetikos sektoriaus sukūrimas
Visų pirma, išmaniųjų skaitiklių, skirtų veiksmingesniam energijos srauto stebėjimui ir valdymui, įdiegimas yra pagrindinis daiktų interneto pranašumas energetikos sektoriuje. Galbūt manote, kad tai nėra ypatingai pažangi technologija, tačiau ji turi „daug lašelių sudaro vandenyną“ poveikį energijos panaudojimo būdui.
Šis daiktų interneto energijos vartojimo efektyvumas atsispindės daugelyje skirtingų energijos rinkos sluoksnių. Nuo saulės parkų elektros tinklų iki galutinio vartotojo – šeimos, kuri žiemą šildo namus ar įkrauna elektromobilį. Šių skaitiklių dėka nuo šios energijos kelionės pradžios iki pabaigos kiekvienas gali priimti labiau informuotą, duomenimis pagrįstą sprendimą dėl savo energijos suvartojimo. Galutinis rezultatas – stabilesnis pasiūlos ir paklausos santykis, mažesnės kainos ir ekologiškesnė ateitis.